מה הם עסקים ירוקים?

 

עסקים ירוקים הינם עסקים אשר תחום פעילותם משפיע או קשור לאיכות הסביבה ואקולוגיה. תחומי עיסוק ירוקים מתפלגים למקצועות ותחומים רבים ומגוונים. החל מתחומי אנרגיה חלופית דרך עסקי המיחזור, המים, חקלאות אורגנית ועוד עליהם מייד אפרט.

ירוקים

בתחומי האנרגיה הירוקה ניתן יהיה למצוא בעיקר עסקים אשר עושים שימוש במקורות אנרגיה בלתי מתכלים לצורך הפקת אנרגיה. דוגמא לכך הינה אנרגיה סולרית. את תחום האנרגיה סולארית אנו מכירים משני היבטים העיקריים אנרגיה סולרית בהתגלמות דודי שמש ולאחרונה נראים יותר ויותר מערכות אנרגיה סולארית שנועדו לייצור חשמל. ישנן מערכות אנרגיה ירוקה נוספות מבוססות רוח ומים אולם אלה פחו מוכרות לאזרח התמים.

תחום ירוק נוסף הינו תחום המיחזור. מיחזור הינה למעשה פעולה בה אנו עושים שימוש חוזר במוצר או תוצר שכבר נעשה בו שימוש. פעולת המיחזור כוללת למעשה את החזרת המוצר למצב חומר גלם ויצירת מוצרים חלופיים או זהים מאותו חומר הגלם. מיחזור קיים עבור המון חומרי גלם ועל מנת לשמור על משאבים קיימים ולהפחית את כמות החומרים המזהמים מומלץ למחזר. ניתן למחזר כמעט כל דבר. סוגי המיחזור המוכרים לנו יותר הינם: מיחזור פלסטיק, מיחזור נייר, מיחזור בקבוקים וכדומה. ניתן למחזר גם מוצרים מתכלים טבעיים כדוגמת קליפות של ירקות ופירות ולהפיק מהם דשן אורגאני.

אכילת מזונות אורגניים נחשבת בריאה יותר לסביבה ולנו. חקלאות אורגנית מונעת זיהום קרקעות ומקורות מים ובכך מפרה את הקרקע ומסייעת לה בשימור ערכיה החיוניים להמשך הגידול בה. ירקות אורגניים כמו גם פירות אורגניים בריאים וטעימים הרבה יותר בעיקר משום שצריכתם נעשית בסמוך למועד איסופם מן השדה או המטע. באופן כללי עידוד השימוש במוצרים אורגניים מסייע לטבע וכמובן מבטיח לדורות הבאים אחרינו ליהנות מההיצע הנפלא. אם כך זכרו מזון אורגני עדיף מכל הבחינות. היכנסו לקישור הבא בכדי להגיע למשווק ירקות אורגניים ופירות אורגניים.

מקורות המים המתוקים הקיימים הולכים ומתכלים, צריכת היתר הבזבזנית של משאב החיים היקר מרעה את המצב בכך שהמעט שנשאר מזדהם ונפסל לשימוש בין היתר בשל פסולת ושאריות רעלים שהאדם מותיר אחריו בקרקע ומאגרי המים. התפלת מים הינו תהליך שצובר תאוצה ומשמעו שימוש במי ים לצורך צריכה על ידי הפיכתם בתהליך ביולוגי למים מתוקים. כצרכן עלינו להפחית את השימוש בבקבוקי הפלסטיק של המים המינרלים ובכך הרוויח ייצור מופחת של פלסטיק וכן מניעת ייבוש של נביעות המים הטבעיות. שימוש במתקנים לטיהור מים יטיב עמנו ועם הסביבה בה אנו חיים הרבה יותר. אולם זכרו חשוב לחסוך במים בכל מקרה!

מוצרי טבע הינם משאב חיוני לגופנו, צריכה מופחתת של מזונות מעובדים. וצריכה מוגברת של מוצרי טבע ישפר את תפקוד גופנו ונפשנו. מוצרי טבע ניתן למצוא בחנות טבע ליד הבית או בחנויות טבע המצויות ברשת האינטרנט או בסביבה הפיזית בה אנו מתגוררים. מוצר טבע יוגדר כמוצר אשר לא עבר עיבוד ונשמר כפי שהוא ניתן לנו על ידי הטבע.

לא ניתן להשלים כתיבה על תחום האקולוגיה מבלי לדון בנושא הבניה הירוקה. בנייה ירוקה הינה למעשה בניה אקולוגית. צורת בניה שמותאמת לטבע ולא הטבע מותאם אליה.תחום ה בניה ירוקה מצוי בעלייה בשנים האחרונות בעיקר בשל הגברת המודעות לצורך הממשי של שימור הסביבה בה אנו חיים.

לסיכום, תיסעו פחות תתרמו להקטנת זיהום אוויר. זיהום אוויר נגרם הרבה אודות למכונית שאת או אתה מניעים בכל בוקר.

ברשת קיימים אתרי איכות סביבה ואקולוגיה רבים, אני ממליץ מדי פעם להיכנס לאתרים ולהתעדכן בנעשה בתחום איכות הסביבה והאקולוגיה בארץ ובעולם.

 

עוד מאמרים על איכות הסביבה וירוקים המשיכו וגלשו:

www.yerookim.org.il